Najam stana-na što treba pripaziti?
Bilo da prvi puta iznajmljujete stan ili već imate iskustva s podstanarima (nadamo se ne negativnih), donosimo vam vodič za iznajmljivanje stana. Tu ćete na okupu pronaći sve savjete i podsjetnike, na što treba pripaziti i kako se maksimalno zaštititi. Odnosno kako postupiti da se izvrstan pasivni prihod ne pretvori u noćnu moru.
- Pripremite stan za iznajmljivanje
Stan treba biti reprezentativan kako bi privukao potencijalne najmoprimce i opravdao cijenu. Zato vam trebaju kvalitetne fotografije, no prije svega trebate pripremiti stan.
Uklonite sve vaše stvari iz stana koje najmoprimac neće koristiti i detaljno ga očistite. Nitko ne želi useliti u stan koji vlasniku služi kao skladište i
koji je prljav i zapušten. Potencijalni najmoprimci prvo će primijetiti uredno ožbukane i obojane zidove, čist pod i neoštećen namještaj.
Obratite pozornost na moguće probleme s vlagom i gljivicama i uklonite ih prije oglašavanja stana. Držite stan urednim i uklonite sve suvišne detalje, poput osobnih predmeta i ukrasa.
SAVJET PLUS! Jako je bitno pažljivo izabrati najmoprimce. Najbolje je saznati što više informacija prije nego padne dogovor. Kod izbora najmoprimca, Bagi Immobilien radi ozbiljnu selekciju potencijalnih najmoprimaca.
- Poznavanje zakonskih dužnosti najmodavca
Primjer izračuna poreza na dohodak od imovine:
Iznos najamnine: 3000,00kn
Osnovica poreza na dohodak: 3000,00 x 0,7 = 2100,00 kn
Porez na dohodak: 2100 x 0,12 = 252,00 kn
Prirez na dohodak: 252 x 0,18 = 45,36 kn
Ukupno: 297,36 kn
SAVJET PLUS! Prepuštanje posla oko iznajmljivanja stana agenciji ima brojne prednosti.
Prva prednost je to što će se agencija pozabaviti oglašavanjem i kontaktiranjem potencijalnih najmoprimaca. Kao posrednik, agenciji možete prepustiti i razgledavanje stana sa zainteresiranim najmoprimcima što će vama uštedjeti vrijeme. Nadalje, agencije ne surađuju samo s vama. Dobivaju mnoštvo upita za mnoštvo nekretnina koje iznajmljuju. To znači da imaju široku bazu klijenata kojima bi mogli ponuditi vašu nekretninu.
- Ugovor o najmu
Zakon o najmu stanova propisuje kako se stan legalno treba iznajmljivati. To se čini sporazumnim ugovorom o najmu stana. Prema ovom Zakonu, taj ugovor treba sadržavati:
- podatke u ugovornim stranama (Vaše podatke i podatke najmoprimca),
- opis stana koji se daje u najam,
- visinu najamnine i način plaćanja,
- plaćanje pologa koji služi kao sredstvo osiguranja plaćanja najamnine za naknadu eventualne štete za koju odgovara najmoprimac,
- vrstu troškova koji se plaćaju i način na koji će se plaćati (primjerice režije, komunalnu naknadu, račune za televiziju i sl.),
- podatke o osobama koje će stanovati u stanu zajedno s najmoprimcem (samo s jednom osobom potpisujete ugovor),
- vrijeme trajanja najma (nakon kojeg možete ili ne morate potpisati novi ugovor),
- odredbe o održavanju stana (što u slučaju kvarova, smije li se u stanu držati ljubimce, pušiti i sl.),
- odredbe o korištenju zajedničkih prostorija i dijelova zgrade/zemljišta (poput garaže ili podruma),
- odredbe o primopredaji stana.
Ugovor nakon potpisivanja ne trebate ovjeriti kod javnog bilježnika ali trebate s njim otići u poreznu upravu jer vas ova djelatnost obvezuje na plaćanje poreza.
- Dodatno osiguranje najmoprimaca
Najmodavac se može dodatno zaštititi na još nekoliko načina:
- Solemnizacijom ugovora o najmu: solemnizacija ugovora je postupak potvrde ugovora od strane javnog bilježnika, kod kojeg javni bilježnik provjerava odgovara li ugovor propisanoj formi, a nakon toga potvrđuje sadržaj ugovora, za razliku od ovjere potpisa, kada ovjerava samo potpis, a o sadržaju isprave ne vodi računa. U takve se ugovore obično stavlja ovršna i deložacijska klauzula, pa takvi ugovori imaju snagu ovršne isprave. To znači da najmodavac temeljem takvog solemiziranog ugovora u slučaju ne plaćanja ili zakašnjenja s plaćanjem najamnine, protiv najmoprimca može pokrenuti ovršni postupak, te tražiti iseljenje, a bez pokretanja sudskog postupka.

- Ugovaranjem osiguranja nekretnine: stan možete osigurati od od požara(što uključuje i prirodne opasnosti, kao što su oluja, tuča, grom, a moguće je dodatno uključiti i osiguranje od poplava), od potresa, od provalne krađe, a mogu se osigurati i stambene pokretnine. Ukoliko se najmodavac na to odluči, osiguranje nekretnine je trošak koji on sam pokriva i nikako se ne smije prebacivati na teret najmoprimca.
- Dogovorite posjet
Preporučamo da povremeno posjetite najmoprimce kako biste provjerili pridržavaju li svih odredbi iz ugovora - održavaju li stan na prikladan način, puše li u stanu i slično. To ispočetka može biti jednom mjesečno, a kasnije, kada steknete povjerenje u najmoprimca, može biti i rjeđe. Svakako je potrebno prethodno se najaviti i dogovoriti posjet u vrijeme kada su podstanari u stanu.
Vama je kao najmodavcu i prema Zakonu o najmu stana dozvoljeno, uz prethodnu najavu, ući u stan kako biste prekontrolirali korištenje stana i osobno se uvjerili u eventualne kvarove ili oštećenja na koje vas je najmoprimac upozorio.
I za kraj, najvažniji savjet za bezbrižno iznajmljivanje stana: javite se agenciji Bagi Nekretnine!
Copyright © 2023. Bagi nekretnine, Sva prava pridržana
Web by: NEON STUDIO Powered by: NEKRETNINE1.PRO
Ova web stranica koristi kolačiće i slične tehnologije kako bi vam pružila najbolje korisničko iskustvo, uključujući personalizaciju oglašavanja i sadržaja. Postavke kolačića možete podesiti u svojem web pregledniku. Klikom na 'Prihvaćam', pristajete na korištenje kolačića.